Termoform

typ:

2016, Konkursy, Design, Future Vision

adres:

Gdańsk, Polska

klient:

Terma Group

status:

realizacja

zespół autorski:

Filip Zieliński

publikacje:

Łódź Design Festiwal

Termoform

typ:

2016, Konkursy, Design, Future Vision

adres:

Gdańsk, Polska

klient:

Terma Group

status:

realizacja

zespół autorski:

Filip Zieliński

publikacje:

Łódź Design Festival

2. Nagroda w międzynarodowym konkursie na innowacyjny grzejnik zasilany energią elektryczną.

FUNKCJA – IDEA

Odniesienie się do przeszłości pozwala nam tworzyć projekty przepełnione duszą i ideą. Odrodzenie  przedmiotów dawnego użytku w nowej formie, w nowym wydaniu i przeobrażeniu technologicznym jest skierowane zarówno do odbiorców dawnego pokolenia, ceniącego wartość ideową produktu, jak i młodego, szukającego nowych rozwiązań. Istotą dobrego produktu jest dostosowanie go do rozmaitego grona klientów – ludzi oczekujących designerskiej formy i wszechstronnej funkcjonalności. Projekt TERMOFORm jest ukłonem w stronę nowej technologii i świeżej funkcji zastosowanej w grzejniku ściennym. Każdy z nas pragnie mieć jak największy wpływ na swoje otoczenie, przestrzeń funkcjonowania codziennego. Możliwość manipulacji formą prezentowanego projektu daje komfort podejmowania zmian, decyzji i kreowania przestrzeni według własnych upodobań. Możliwość zmiany układu daje dowolną interpretację formy, przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionej funkcji. 

FORMA – DESIGN

odpowiednie zestawienie płytek pozwala na uzyskanie ciekawych złudzeń optycznych. Prezentowany wzór jest jedynie przykładem możliwości wykorzystania grzejnika. Klient będzie mógł dokonać wyboru wzoru podczas zakupu paneli. Forma grzejnika daje nieskończone możliwości jego odbioru w przestrzeni, poczynając od zestawienia imitacji betonu architektonicznego z chromowanymi elementami, poprzez wydruk grafiki na modułach, kończąc na materiałach takich jak drewno czy tekstylia – wszystko zależy od upodobań klienta. Ogromnym atutem projektu jest możliwość jego dostosowania do wnętrz o bardzo zróżnicowanej wielkości – poczynając od małych pomieszczeń niewymagających dostarczenia dużej ilości ciepła, a kończąc na przestrzeni o dużej kubaturze potrzebującej większej powierzchni grzewczej. Rozwiązanie projektu pozwala nie tylko na indywidualne dostosowanie wzoru i formy grzejnika, ale również dopasowanie jego mocy, tak aby produkt był nie tylko efektowny, ale również efektywny. Klient dosłownie tworząc i komponując swój grzejnik otrzymuje możliwość zakupu pojedynczych elementów konstrukcji (modułów ze stacjami dokującymi, modułu z transformatorem, modułu z panelem sterującym oraz ramion). Ilość paneli i potrzebnych komponentów zależy od założonego wzoru, co daje możliwość dowolnej rozbudowy grzejnika. Całość struktury konstrukcyjnej została zaprojektowana w chromowym wykończeniu, tak aby grzejnik prezentował się estetycznie również po wyczepieniu poszczególnych modułów. Dodatkowo siatka ramion i stacji dokujących tworzy pewnego rodzaju rzeźbę, która odzwierciedla przenikanie się funkcji i formy.

KONSTRUKCJA – TECHNOLOGIA

Wpływ na formę grzejnika nie jest jego jedynym atutem, panel grzewczy skonstruowany jest z materiałów akumulujących ciepło – takie rozwiązanie pozwala na wyczepienie go ze stacji dokującej i zabranie w dowolne miejsce mieszkania. Jak sama nazwa wskazuje TERMOFORm jest pewnego rodzaju odniesieniem do tradycyjnych termoforów dających bezpośrednie ciepło w dowolnym miejscu. Prezentowany projekt niesie bardzo podobną funkcję w bardzo nowoczesnej formie. Panel grzewczy może pełnić rolę podstawki na kolana, oparcia pod stopy czy też przenośnego źródła ciepła co zostało zaprezentowane na wizualizacjach. Ogromnym atutem prezentowanego grzejnika jest cykliczność jego pracy – dzięki panelowi sterowania, grzejnik nie pracuje cały czas, a tak jak jego pierwowzór (termofor) nagrzewa się do określonej temperatury, następnie oddając ciepło do otoczenia. Takie rozwiązanie znacząco poprawia energooszczędność grzejnika i wpasowuje się w ideę domów autonomicznych. Grzałki zatopione w każdym z sześciokątnych paneli rozgrzewają moduły podczas pobytu w stacji dokującej. Sterowanie zdalne całym układem pozwala na włączanie i wyłączanie konkretnych ilości paneli z obiegu, co daje możliwość kontroli temperatury w pomieszczeniu. TERMOFORm jest rzeźbą podkręcającą nowoczesne wnętrza i nadającą im charakteru.

Dostarczany prąd do instalacji w pierwszej kolejności przechodzi przez transformator regulujący napięcie, następnie za pomocą siatki ramion rozprowadzany jest do poszczególnych stacji dokujących i panelu sterującego. Każde ramię zaprojektowane jest ze stykiem przekazującym prąd na obu jego końcach. Połączenie skręcane pozwala na solidne zmontowanie konstrukcji. Podstawowym zadaniem stacji dokujących jest przytwierdzenie grzejnika do ściany oraz zamykanie i otwieranie obiegu prądu co bezpośrednio uruchamia elektromagnes oraz grzałki. Elementami domykającymi obieg są 4 styki kulkowe – wprowadzenie prądu do modułu zaprojektowane jest w taki sposób, aby instalacja działała tylko w momencie wciśnięcia wszystkich 4 kulek, co następuje po nałożeniu modułu na stację dokującą (zapewnia to również bezpieczeństwo w czasie użytkowania). Domknięcie obiegu oznacza dostarczenie prądu do elektromagnesu, który pełni funkcję mocowania dla modułów (w każdym z modułów w miejscu styku ze stacją dokującą znajduje się metalowa płytka), natomiast zdjęcie modułów powoduje wysunięcie się styków, przerwanie obiegu i wyłączenie pracy magnesu. W module znajdują się 4 styki odpowiadające stykom ze stacji dokującej – po założeniu następuje domknięcie instalacji wewnętrznej modułu i przeprowadzenie prądu przez grzałki. Każdy moduł składa się z korytka, grzałek i maskownicy. Możliwe jest zaprojektowanie modułów bez grzałek, pozbawionych funkcji grzejących, tak aby bardzo duże układy modułów były ekonomiczne (strategiczne rozmieszczenie grzałek w całym układzie). Korytka z grzałkami wypełnione są materiałem akumulującym ciepło, wspomagającym energooszczędną pracę grzejnika i możliwość oddawania ciepła w dowolnym miejscy w domu. Grzałki zatopione są w materiale gromadzącym ciepło (żel/tworzywo sztuczne lub w wersji eko pestki wiśni stosowane w termoforach suchych). Maskownica zapewnia estetyczne wykończenie modułu z obu stron. Panel sterujący w formie ekranu dotykowego umieszczonego w jednym z modułów umożliwia sterowanie temperaturą, wyświetlane schematy grzejnika odzwierciedlają 5 trybów jego pracy.

Inne projekty: